دارک وب یک سایت نیست، بلکه وب سایت هایی با فعالیت های مخفی و ناشناخته است که شاید بسیاری از کاربران با چنین شبکه مخفی ای آشنایی نداشته باشند. ارتباطی بین دارک وب و ارز دیجیتال وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

در این مقاله قصد داریم راجب دارک وب یا دارک نت صحبت کنیم و در ادامه بگوییم که چگونه با ارزهای دیجیتال در آن فعالیت کنند؟.

دارک وب (Dark Web) چیست؟

شما هم شاید جز کاربرانی باشید که شبکه دارک وب آشنایی چندانی نداشته باشید.

به مجموعه ای از سایت ها و شبکه های رمزنگاری شده، که کاربران معمولی نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند، دارک وب یا وب تاریک گفته می شود.

دارک وب بخشی از دیپ وب است که در پایین ترین قسمت آن قرار دارد و توسط موتورهای جستجوگر فهرست بندی و نشان داده نمی‌شود.

این بخش از اینترنت، در دسترس عموم نیست و معمولا برای مقاصد غیرقانونی استفاده می شود. چون ردیابی فعالیت ها و افراد در آن مشکل یا غیر ممکن است.

به همین دلیل دارک وب به عنوان پناهگاهی برای فعالیت های غیرقانونی شهرت یافته و معروف است.

البته همیشه فعالیت ها در دارک وب در قالب غیرقانونی صورت نمی گیرد.

از دارک وب برای ناشناس ماندن و خصوصی نگه داشتن فعالیت های اینترنتی استفاده می شود. این شبکه به کاربران کمک می کند تا حریم خصوصی خود را حفظ کنند و آزادانه به بیان نظراتشان بپردازند.

دارک وب قبلا پایگاه خلافکاران،فروشندگان مواد مخدر، هکرها، افسران اجرای قانون و مجرمان سایبری بود. امروزه، با فناوری های جدید مثل رمزگذاری و نرم افزار مرورگر ناشناس و مرورگر Tor هرکسی در صورت تمایل می تواند به جستجو در دارک وب بپردازد.

چگونه به دارک وب دسترسی پیدا کنیم؟

دارک وب برای دسترسی به نرم افزار، تنظیمات، یا مجوز‌های دسترسی خاصی نیاز دارد.

برای دسترسی به دارک وب باید از مرورگر Open-source به نام Tor استفاده نمود.

Tor، مانند مرورگرهای دیگر وب مانند Google Chrome یا Firefox است. مرورگر Tor به جای استفاده از مستقیم ترین مسیر بین رایانه و قسمت های دیپ وب، از یک مسیر تصادفی از سرورهای رمزگذاری شده که به “گره” معروف است، استفاده می کند.

مرورگر Tor، اقدامات، هویت و مکان کاربران را به صورت ناشناس در می آورد. پس کاربران می توانند بدون ترس از ردیابی اقدامات یا افشای سابقه مرورگر خود، به دیپ وب وصل شوند.

ارتباط دارک وب و ارز دیجیتال

به دلیل ناشناس و غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال بسیاری از پرداخت های دارک نت با استفاده از رمز ارزها صورت می گیرد.

در سال های اخیر شایعاتی مبنی بر ارتباط ارزهای دیجیتال و دارک نت منتشر شد، که ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و ناشناس به عنوان ارز اصلی این شبکه استفاده می شوند.

برای معاملات ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین اغلب از دارک وب استفاده می شوند. با این حال، نیازی به استفاده از دارک وب برای استفاده از ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

ارزهای دیجیتال هستند ماهیتی غیرمتمرکز و ناشناس دارند و به دو دسته ناشناس و نیمه ناشناس تقسیم بندی می شوند.

ارزهای دیجیتال به دلیل ناشناس یا نیمه ناشناس بودن برای کاربران دارک وب جذابیت زیادی دارند. ویژگی غیرقابل پیگیری بودن، همان چیزی می باشد که کاربران دارک وب بدنبال آن هستند. درنتیجه برای مبادلات در این شبکه از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند.

چگونه با ارزهای دیجتال در دارک وب فعالیت می کنند؟

درخصوص ارزهای دیجیتال ناشناس یا پرایوسی کوین ها مثل مونرو تاکید بیشتری بر حفظ حریم خصوصی کاربران وجود دارند. برای جلوگیری از ردیابی آدرس مبدا، تاریخچه تراکنش ها، تاریخچه تراکنش را پس از انجام آن از بین می برند.

همین ویژگی باعث شده است تا برای پرداخت این نوع ارز دیجیتال از بستر دارک وب استفاده شود و ارتباط بین دارک وب و ارز دیجیتال مشخص شود.

بیت کوین نیز ناشناس بودن نسبی، یکی از ارزهای دیجیتال اصلی است که در بازارهای دارک وب مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ارز علاوه بر هویت معامله گران، مبلغ پراخت را نیز به صورت ناشناس انجام می دهد. این ویژگی های بیت کوین، این ارز دیجیتال را به یک ارز محبوب برای کاربران دارک وب تبدیل کرده است.

از طرفی همین استقبال کاربران دارک وب از بیت کوین باعث افزایش قیمت و بیشتر شدن کاربردهای بیت کوین شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.