در هنگام بروز دیگیری های نظامی یا جنگ، حوادث و بلا های طبیعی و یا دیگر انواع بحران ها، ارسال مواد غذایی و نیاز های حیاتی به نواحی صعب العبور و دور افتاده بسیار سخت می باشد. به کمک روش ایردراپ نیاز های ضروری به وسیله چتر از هواپیما برای ساکنین این نواحی رها شده و به دست آن ها می رسد.

ایردراپ در رمز ارز دیجیتال به معنای توزیع رمز ارز دیجیتال مجانی بین عموم مردم به عنوان پاداش می باشد. در حقیقت ایردراپ شبیه به نوعی تبلیغات یک ارز دیجیتال مخصوص است و یا شیوه ای برای پرداخت پاداش به تریدر های وفادار. ایردراپ در مدت زمانی مشخص که عموما یک الی دو هفته است عرضه می گردد و اشخاصی که در این بازه زمانی اقدام به درخواست کنند واجد شرایط دریافت ارز دیجیتال می شوند و پس از قابل معامله شدن این رمز ارز ها امکان فروش یا تبدیل آنها به ارز های فیات یا سایر رمز ارز ها نیز فراهم می شود.

برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره ارز دیجیتال بیت کوین با دکتر عباس نوروزی همراه باشید.

البته این ایردراپ ها به صورت توکن به افراد تعلق می گیرد. این توکن ها امکان تبدیل به همه ارزهای مرسوم را دارند. برای دریافت و مبادله این توکن ها به یک کیف پول رمز ارز نیاز می باشد.

 هدف از ایردراپ چیست؟

ایردراپ یک شیوه تبلیغاتی می باشد که عموما به وسیله استارت‌آپ ‌های مبتنی بر بلاک چین، به جهت شناخته شدن و فراگیری یک واحد مالی مجازی در مارکت انجام می گردد. هدف ایردراپ بهبود سطح آگاهی عموم پیرامون یک استارت آپ رمز ارز تازه و افزایش اقبال عمومی برای انجام تراکنش به وسیله آن می باشد.

تبلیغات ایردراپ‌ها معمولا در سایت شرکت و همچنین در فروم‌های مربوط به رمز ارزهای دیجیتال به گستردگی مشاهده می‌شوند و کوین‌ها یا توکن‌ها (در نقش ایردراپ) تنها به صاحبان فعلی کیف‌ پول های دیجیتالی، که عموما دارندگان بیت کوین یا اتریوم هستند، اهدا می گردد.

شرط برخورداری از ایردراپ داشتن حداقل مقدار معینی رمز ارز در کیف پول هر شخص است. ضمنا امکان دارد شرکت ‌ها در ازای اهدای رمز ارز رایگان درخواست خدمت بخصوصی را از شما داشته باشند ؛ به طور مثال پست هایی درباره‌ی این واحد پول دیجیتالی در فروم های در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنید ، و سایر فعالیت های تبلیغی مشابه …

نکته‌ی مهم این است که  ایردراپ همواره سود آور و خوب نمی باشد و ایردراپ‌های مضر نیز وجود دارند پس مواظب طرح های پلید و کلاهبرداری‌ها نیز باشید.

ایردراپ های قانونی و اصولی هیچ وقت به هدف سرمایه‌گذاری در این واحد پولی دنبال نمی کنند چرا که هدف ایردراپ تنها تبلیغات می باشد ولی بعضی از کلاهبرداران رمز ارزها با ارسال مقدار کمی بیت کوین یا سایر رمز ارزها برای یک قربانی این امکان را می یابند تا طی یک اتک داستینگ یا غبارپاشی امکان دسترسی به کیف پول را پیدا کنند. همواره باید در صورت مشاهده‌ دارایی های ناخواسته در کیف پول محتاطانه عمل کنید.

 

مزایا و معایب ایردراپ

مزایا :

راه اندازی طرح ICO برای یک شرکت غالبا پر هزینه است ، و همچنین در ICO ها ممکن است بیشتر حجم یک توکن در اختیار تعداد محدودی از افراد قرار بگیرد که با هدف غیر متمرکز بودن در تضاد است.

معایب:

اکثر افرادی که ایردراپ را دریافت می کنند به محض فراهم شدن شرایط معامله همه دارایی خود را به فروش می رسانند که باعث ایجاد فشار فروش سنگین و افت قیمت رمز ارز در زمان کوتاهی می گردد ولی پس از مدتی با ایجاد ثبات قیمت به روند طبیعی خود بر میگردد که البته ممکن است زمان بر باشد چرا که این شوک معمولا برای رمز ارز های نوپا سنگین است.

مواظب اطلاعات شخصی حساب کاربری خود باشید چرا که هیچ پروژه ایردراپ قانونی تقاضای اطلاعات شخص شما را نمی کند و وارد حریم خصوصی شما نمی شود. کاربران زیادی به همین روش دارایی خود را به کلاهبرداران تسلیم کرده اند.

هیچ قول و تضمینی برای سود آوری و سرنوشت خوب برای  ایردراپ ها وجود ندارد کما اینکه ایردراپ های بسیاری هم ایجاد شدند که بجز اتلاف وقت و انرژی هیچ دستاوردی نداشتند.

 

اطلاع از وقوع یک  ایردراپ

به وسیله سایت هایی مانند AIRdrop یا  Alert AIRdrops از وجود ایر دراپ ها مطلع شد . مطلع شدن از ایردراپ ها نیاز به دسترسی به شبکه هایی مانند توییتر، یوتیوب و یا حتی اینستاگرام دارد. البته بروکر هایی مثل بایننس علاوه بر این ها  در خبرنامه خود ایردراپ ها را اعلام می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.