برای درک مفهوم بلاکچین کافی است به برخی از مسائل روزمره دقت کنید. مانند اینکه تا به حال به قبض آب، برق یا گازی که برای شما می آید دقت کردید که با میزان مصرف شما هم خوانی دارد یا خیر ؟ یا اینکه وقتی شما اطلاعات هویتی خود را در یک آنلاین شاپ ثبت کردید، آیا از امنیت اطلاعات خود اطمینان دارید؟ یا در مثالی دیگر هنگامی که شما روغنی را تحت عنوان روغن آفتابگردان خریداری می کنید، مطمئن هستید که با روغن های شیمیایی یا دیگر روغن ها پر نشده؟ یا حتی وقتی شما در یک بانک حساب باز می کنید چه مدرکی در اختیار دارید که ثابت کند شما در این بانک سپرده ای دارید؟ بلاکچین دقیقا برای رفع این ابهامات آمده اند.

امروزه تقریبا زندگی همه ی افراد به سرویس هایی مانند تلگرام ، ایمیل ، اینستاگرام ، اینترنت بانک ها گره خورده است. این سرویس ها از یک معماری متمرکز استفاده می کنند. به طور مثال سرویس هایی مانند تلگرام یا اینستاگرام حتی اگر در کشور های دیگری استفاده شوند، سرور های نگهدارنده اطلاعاتشان تحت یک مرکز واحد کنترل می شوند. مثلا سرویس تلگرام تحت کنترل مالک آن یعنی آقای دوروف می باشد و او می تواند یک حساب کاربری را بدون اطلاع کاربرانش حذف کند و یا شبکه بانکی بین المللی سوئیفت ، از آنجا که از معماری متمرکز تشکیل شده است، اگر ایلات متحده درخواست کند می تواند به بانک های ایرانی اجاره دسترسی را ندهد.

برای کسب اطلاعات درباره بیت کوین با کارشناسان ما درارتباط باشید .

همه ی این ها به این دلیل است که حتی اگر ما داده ها را تولید کنیم و تحت دسترسی ما باشد مانند محتوا های اینستاگرام، ولی از آنجا که در سرویس های تحت کنترل مالک آن سرور نگهداری می شود ، خارج از کنترل ما قرار می گیرد.

از جمله ایراداتی که به این معماری متمرکز وارد می شود ،نقطه شکست تکین می باشد. یعنی به خاطر اینکه کل سیستم به یک مرکز و مدیریت واحد متصل است، اگر واحد مرکزی دچار اختلال شود کل سیستم مختل می شود.

همه ی این موارد فوق باعث می شود تا افراد به دنبال شبکه ای باشند که  اطلاعات تنها در دست خود افراد باشد و دیگران قدرت دسترسی به اطلاعات را نداشته باشند. همچنین این شبکه در مقابل حملات سایبری مقاوم باشد و امکان حذف اطلاعات در دست خود افراد باشد. امروزه با ظهور فناوری بلاکچین به این امکان دست پیدا کرده ایم.

بلاکچین چیست؟

همه ی تراکنش های مالی نیاز به یک واسطه دارند.این واسطه می تواند بلاکچین باشد تا برای خریدار و فروشنده این امکان را فراهم کند که به صورت مستقیم با هم ارتباط برقرار کنند. بلاکچین برای تامین امنیت در تراکنش های مالی و خرید و فروش رمر ارز های دیجیتال، از رمز نگاری استفاده می کند. محلی که بلاکچین ها در آن قرار دارند کاملا غیر متمرکز بوده و در تمام دنیا گسترش یافته اند. این محل نگهداری را دفتر کل توزیع شده می نامند. در دفتر کل محاسبات مالی و همه ی جزئیات به طور واضح برای همه ی اعضای شبکه وجود دارد. در واقع در این شبکه زنجیره ای صحت و درستی تراکنش ها بررسی می شود سپس به بلاکچین اضافه می شود.

ساختار بلاک چین

شما باید بدانید که هر کدام از بلوک های موجود در بلاکچین از سه قسمت تشکیل شده است:

 

بلاکچین چگونه کار می کند؟

برای اینکه با عملکرد بلکچین بهتر آشنا شوید، از یک ارز دیجیتال برای مثال( ارز دیجیتال اتریوم ) استفاده می کنیم .بلاکچین تمام اطلاعات مربوط به تراکنش های انجام شده با این ارز دیجیتال را در خود ذخیره می کند و اگر کاربری قصد دو بار معامله با یک اتریوم را داشته باشد، مانع از آن می شود.

داده های جدید بعد از ذخیره توسط یک بلوک به بلاکچین اضافه می شود و به زنجیره ای از بلوک ها که به هم متصل شده اند، بلاک چین گفته می شود.

برای اینکه یک بلوک به بلاکچین اضافه شود باید 4 مرحله را طی کند: