تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش – از آغاز ابداع بیت کوین، پرسش های زیادی درباره توان شبکه بیت کوین در اعمال تراکنش‌ها مطرح شده است. تراکنش‌های  بیت کوین در یک دفتر کل موسوم به بلاکچین پردازش، تأیید و نگهداری می گردد.

بلاکچین یک تکنولوژی پیشرو است که دست‌کاری در حساب‌های دفترکل را بسیار سخت کرده است ، به این دلیل که اطلاعات واقع در دفترکل بایستی با پروتکل های اکثریت تأیید گردد، نه به وسیله یک دفتردار. مضاف بر این شبکه غیرمتمرکز می باشد، یعنی روی رایانه های زیادی در سراسر دنیا قرار گرفته است.

مشکل فناوری بلاکچین در بیت کوین میزان سرعت پایین آن است، علی الخصوص در قیاس با سیستم بانکی. بیت کوین چه میزان تراکنش را در مقیاس ثانیه می تواند انجام دهد؟ 7 تراکنش. اعمال تراکنش‌ها گاهی اوقات چندین دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد. با ازدیاد کاربران شبکه بیت کوین اگر فناوری پردازش آن بهبود نیابد ، زمان انتظار بیشتر می‌شود. آشنایی با اسکم در بلاک چین.

توسعه ‌دهنده ها و ماینرها دو راه کار کلی در مورد رفع این اشکال بیان کرده‌اند. نخستین راهکار این است که اطلاعات لازم برای تأیید هر بلوک کم حجم تر شود، که باعث افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزد می گردد. راهکار دوم افزایش حجم بلوک ها می‌باشد که باعث می گردد اطلاعات زیادتری در مقیاس زمان پردازش شود. بیت کوین کش نتیجه گسترش این راه‌حل‌ها است.

نکاتی درباره تفاوت ها:

در میانه سال ۲۰۱۷ میلادی ، استخرهای استخراج بیت کوین و شرکت‌هایی که 80 الی 90 درصد تمامی تراکنش‌های بیت کوین را پردازش و تحلیل می کردند ، به این نتیجه رسیدند که فناوری‌ یکپارچه ای موسوم به SegWit2x ایجاد کنند. این فناوری قادر بود حجم اطلاعاتی که برای اعمال یک تراکنش در یک بلوک نیاز بود کمتر کند .از سوی دیگر ایده هایی درباره افزایش حجم بلوک ها از 1 مگابایت به 2 مگابایت بیان شد. چنین علمی قادر بود مشکلات مقایسه پذیری بیت کوین را نیز تا حدی کمتر کند. سپس در همان سال، توسعه دهنده های بیت کوین در بستر (Bitcoin Unlimited)  خبر استخراج موفق اولین بلوک یک گیگابایتی را اعلام کردند که هزار برابر بزرگتر از بلوک معمولی بود.

بیت کوین کش توسط تعدادی توسعه‌ دهنده و ماینر که درباره ایرادات مقیاس‌پذیری و آینده این رمز ارز نگرانی داشتند بودند، ایجاد گردید. این اشخاص بهره گیری از SegWit2x را بر خلاف آرمان هایی می پنداشتند که ساتوشی درباره هدف اصلی بیت کوین ابراز کرده بود. از سوی دیگر اعتقاد داشتند که  بهره گیری از این راهکار، راه حل مطلوبی برای حل مشکلات فوق نیست. علاوه بر این پروسه معرفی و بهره گیری ازSegWit2x  عمیقا غیر شفاف پیگیری شود زیرا که به اعتقاد اکثر افراد چنین پروسه ای باعث شکستن مفاهیم بنیادی بلاکچین مثل غیرمتمرکز بودن و اصل تساوی همگانی می‌ شد.

در ابتدای ماه آگوست ، برخی توسعه‌دهندگان و ماینرها هارد فورکی را برنامه ریزی کردند که باعث یک رمز ارز دیجیتالی جدید شد. بیت کوین کش از بلوک هایی با حجم 8 مگابایت بهره می برد که باعث افزایش سرعت اعمال و تایید تراکنش‌ها می شد .

این نخستین هارد فورک بیتکوین بود و بعد  از آن یک هارد فورک رسمی دیگر موسوم به Bitcoin Gold، برای استخراج به وسیله کارت گرافیک برنامه ریزی شد که تا این لحظه زیاد موفق نبوده است. همچنین تعدادی هارفورک غیررسمی برای بیت کوین برنامه ریزی شده است.

بیت کوین کش در آینده

با اعمال هارد فورک بیت کوین کش و نتایج داستان  SegWit2x بر بیت کوین و افزایش حجم بلوک های آن، رسیدن به درک صحیحی از وضعیت فعلی، کمی دشوار شده است.

افزایش کارایی رمز ارزها به‌ عنوان یک راه حل تبادلات مالی نیازمند بهره مندی از فاکتور امنیت است که البته بیت کوین همیشه در این زمینه پیشتاز بوده، و حتی بهبود سرعت پردازش تراکنش ها نیز فدای بهود امنیت در این شبکه شده است. در طرف دیگر بیت کوین کش قادر به اعمال تراکنش‌ها را در زمان معادل 2 دقیقه و 30 ثانیه است ولی امنیت شبکه در این رمز ارز قابل بررسی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.