روش های سفارش گذاری متفاوتی برای ایجاد سفارش و خرید و فروش ارزها در صرافی ها وجود دارد. به صورت کلی اصلی ترین انواع سفارش گذاری سفارش حد یا لیمیت اردر ، مارکت اردر ، استاپ لیمیت و سفارش گذاری به وسیله OCO  هستند. دو نوع اول کاربردی ترین نوع سفارش گذاری می باشند که غالبا کاربران تازه کار و معمولی از این نوع ها برای ثبت سفارش بهره می برند.ما در این مقاله به تفاوت سفارش لیمیت و سفارش مارکت میپردازیم.

بررسی تفاوت های سفارش لیمیت و سفارش مارکت:

بررسی سفارش مارکت (Market Order)

سفارش مارکت بیسیک ترین و ساده ترین مدل سفارش گذاری می باشد. انجام خرید یا فروش در همان لحظه با قیمت همان لحظه بازار تعریف سفارش لحظه ای است. که بدون نیاز ازتبعیت از قیمت گذاری خاص و ورود آن قیمت در پنل صرافی.

برای کسب اطلاعات درباره آموزش ترید با ما همراه باشید.

سفارشات مارکت سریع تر از هر نوع سفارش گذاری دیگری اعمال می شود و هیچ گونه تاخیری ندارد.

به زبان ساده وقتی که یک کاربر سفارش خرید لحظه ای را ثبت می کند در حقیقت سفارش خریدی را ایجاد نمی کند ، بلکه یک سفارش فروش فعال در صف را پر کرده و این سفارش از لیست اردر فروش صرافی حذف می گردد. این کاربر Taker یا گیرنده نامیده می شود، به این علت که مقداری از نقدینگی صرافی را دریافت کرده است.

سفارش مارکت یا همان سفارشات سریع دو مدل هستند: اردر خرید با قیمت کنونی بازار و اردر فروش با قیمت کنونی بازار. کاربر قادر است از این امکان در بستر های خرید و فروش spot ارز ،مارجین و فیوچر بهره ببرد.

کاربرد سفارش مارکت در مقایسه با سفارش لیمیت

سفارشات مارکت مناسب ثبت سفارش های فوری هستند. به دلیل اینکه سفارش کاربر در اولویت اعمال قرار گرفته، کارمزد سفارش هم نسبت به بقیه شیوه های معاملات بیشتر می باشد. معمولا افرادی ثبت سفارش را انجام می دهند مقدار سود کمی مدنظرشان است.

اشخاصی که با شنیدن شایعه یا خبر جدید ارزی به طور ناگهانی اقدام به خرید یا فروش می کنند و یا نوسان گیر ها بیش ترین درصد استفاده از قابلیت سفارش مارکت را دارند.

بررسی سفارش لیمیت

سفارش لیمیت یا سفارش غیرلحظه ای به مدلی از سفارش گذاری گفته می شود که قیمت لحظه ای بازار با آن قیمت اختلاف دارد. مثلا در حالی که قیمت کاردانو در حال افزایش و رشد می باشد ولی با در نظر گرفتن روند افزایشی بی وقفه اش امکان اصلاح دارد پس بهتر است برای خرید این رمز ارز صبر کرده و در قیمت های پایین تر خرید کنیم. در این وضعیت سفارش گذاری غیر لحظه ای به کمک می آید.

بعد از ثبت سفارش در قیمت پایین تر از قیمت لحظه ای، سفارش لیمیت در اردر بوک نگهداری شده و به محض رسیدن به قیمت مد نظر سفارش انجام می شود. اگر صورتی قیمت لحظه ای هیچ وقت به قیمت مدنظر نرسد اردر خرید نیز اعمال نمی شود. همین قائده درباره فروش نیز صادق است.

نکته مهم این است که در صورتی که قیمت به قیمت مد نظر برسد، ممکن است که سفارش لیمیت اعمال نگردد. این اتفاق وقتی رخ می دهد که میزان کمی سفارش فروش یا خرید در قیمت مشخص شده در دسترس باشد.  قاعده اجرای سفارشات اردربوک اینگونه است که تراکنش ها ، بر اساس اولویت زمان سفارش گذاری اعمال می شوند. به زبان ساده تر سفارش ها نخست بر اساس قیمت رده بندی شده و بعد تراکنش هایی که در یک دسته قیمتی یکسان قرار دارند بر اساس زمان ثبت شدن سفارش ااولیت بندی و اعمال می شوند. پس حتی اگر قیمت به میزان مورد نظر برسد، امکان دارد تراکنش های دیگری قبل از سفارش ما اولویت گرفته باشند .

کاربرد سفارش غیرلحظه ای

کاربرد ثبت سفارش لیمیت بیشتر برای کاربران نیمه حرفه ای و حرفه ای می باشد. عموما کاربران با توجه به یک نقشه معاملاتی خرید و فروش های خود را انجام خواهند داد. استراتژی های روند تلاش می کنند خرید  و ورود را در قیمت های پایین انجام دهند. لیمیت اردر ابزاری کاربردی در این موقعیت است.

همچنین اشخاصی که معامله گر روزانه می باشند و در تایم فریم های سی دقیقه  ای و بالاتر معاملات خود را انجام می دهند ، قادر نیستند به طور دائم جلوی مانیتور نشسته و قیمت ها را مانیتور کنند. ابزار لیمیت فرصت سود کردن را به این گونه افراد می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.