در این مقاله قصد داریم به زبان ساده به بیان تفاوت ‌های پول کاغذی و پول الکترونیکی متمرکز و پول دیجیتال غیر متمرکز بپردازیم.

در گذر زمان رفتار اقتصادی سیر تحولی زیادی را طی کرده است. در دنیای امروز انواع مختلف پول نقش اساسی و غیر قابل حذفی را در زندگی اجتماعی و اقتصادی انسان دارد.

پول کاغذی

پول کاغذی شکلی از پول است، که در گذشته جایگزین طلا و نقره شده است.

پول کاغذی امروزه به دلیل پیشرفت های فناوری اطلاعات و ارتباطات جایگاه گذشته خود را از دست داده است. استفاده از پول کاغذی به شکل امروزی، به اواسط قرن هفدهم برمی‌گردد.

چاپ اسکناس از قرن هفدهم میلادی توسط بانک ‌هایی در سوئد، انگلیس و سپس در سایر نقاط اروپا، آغاز شد. این بانک ‌ها طلاهای مردم را در خزانه خود نگهداری می‌کردند و معادل آن ذخایر، به چاپ اسکناس می ‌پرداختند. در آن زمان طلا پشتوانه پول کاغذی بود.

کم کم با پیدایش بانک ‌های مرکزی و جلب اعتماد مردم به اسکناس ‌ها، استفاده از اسکناس یا پول کاغذی در اغلب کشورهای دنیا رواج یافت.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آموزش ترید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

انتشار پول کاغذی یا اسکناس در قرن هفدهم و هجدهم رواج چندانی نداشت. اما از قرن نوزدهم تابع مقرراتی شد و در چهارچوب مقررات و قوانين بانكي و پولي، پول رايج عمومي در اقتصاد سرمايه داري شد.

تا قرن بیستم تقریباً تمام ارزهای موجود کاغذهایی بودند که همه می ‌دانستد معادل آن‌ ها طلا در بانک یا نزد دولت ‌ها وجود دارد. این چیزی بود که به این کاغذهای پول ارزش و اعتبار می‌ داد، اما این روال ادامه دار نبود.

امروزه مفهمومی تحت عنوان پشتوانه پول وجود ندارد. با گذر زمان پول کاغذی دیگر مانند پول های سنتی با  طلا و نفت و غیره پشتیبانی نشد، بلکه توسط دولت تولید کننده آن پشتیبانی می شد.

پول یعنی تبادل و معامله‌ ای که انسان ‌ها با هم دارند. پول یک چیز واقعی نیست، بلکه یک داستان مشترک است که ما از ارزشش به یکدیگر می‌گوییم. همین امر شروع استفاده از پول الکترونیک را رواج داد و پول ‌ها به اعدادی در رایانه ‌ها تبدیل شدند. امروزه تمام مبادلات ما با جابه‌جایی اعداد در کامپیوترها انجام می ‌شود.

امروزه پول از شکل کلاسیک خود خارج شده و به صورت پول الکترونیک متمرکز و پول دیجیتال غیر متمرکز درآمده است. تفاوت هایی میان پول کاغذی و پول الکترونیکی متمرکز و پول دیجیتال غیر متمرکز وجود دارد که در ادامه به آن‌ ها اشاره کرده ایم.

چرا پول الکترونیکی متمرکز بوجود آمد؟

انتشار و استفاده از پول کاغذی تا زمانی ادامه دارد که اقتصادی باشد. غیر اقتصادی بودن انتشار و بهره‌وری از پول کاغذی یا اسکناس منجر به پیدایش پول الکترونیکی شد.

مبادلات الکترونیکی و اشکال جدید پول کم کم جایگزین اشکال سنتی شده است.

کاهش هزینه ها و افزایش سرعت دسترسی به اینترنت و مزایای اقتصادی و اجتماعی تجارت الکترونیکی از دلایل اصلی توجه مردم به مبادلات الکترونیکی است.

گسترش شبکه ‌های بانکی و پیشرفت فناوری اطلاعات، سیستم‌ های بانکی دچار تحول عظیمی شدند. با افزایش تمایل مصرف کنندگان برای انجام معاملات الکترونیکی، کاهش هزینه ها و بالا بودن سرعت انجام معاملات اینترنتی، بحث پول الکترونیکی مطرح شد.

پول الکترونیکی متمرکز از سال ۱۹۸۰ معرفی شد و تغییرات زیادی را در صنعت مالی بوجود آورد.

در چند سال اخیر شاهد پیشرفت جهان به سمت پرداخت های غیر نقدی بوده ایم. فقط 8 درصد از پول جهان به صورت فیزیکی ارائه می شود و مابقی به صورت الکترونیکی و دیجیتال است.

پول الکترونیکی

پول الکترونیکی متمرکز مقدار ارزش پولی است، که در یک دستگاه الکترونیکی (کیف پول‌الکترونیکی) ذخیره می‌شود. این دستگاه می‌تواند یک نرم افزار مانند یک سیستم بانکی، یک ارائه دهنده خدمات پرداخت یا یک قطعه سخت افزاری مانند تلفن هوشمند یا کارت اعتباری باشد.

معاملات پول الکترونیکی نیز مانند پول کاغذی توسط نهاد و سازمان ‌های موبوطه مالی نظارت می ‌شود. این یعنی ماهیت متمرکز دارد و تحت عنوان پول الکترونیکی متمرکز شناخته می ‌شود.

پول کاغذی چه تفاوتی با پول الکترونیکی متمرکز دارد؟

امنیت پول ‌الکترونیکی متمركز بسیار بیشتر از پول کاغذی است. امکان دسترسی به جزئیات تراکنش با پول‌های الکترونیکی متمرکز وجود دارد. پیگیری معاملاتی که با پول ‌الکترونیکی صورت گرفته به مراتب راحت تر از معاملاتی است که با پول نقد انجام شده است.

برای جلوگیری از کلاهبرداری ‌های اینترنتی اقدامات امنیتی پیشرفته ‌ای مانند احراز هویت و رمزگذاری وجود دارد.

با استفاده از پول‌الکترونیکی نیازی به طی کردن پروسه‌های طولانی معاملات فیزیکی نیست. شما می ‌توانید تنها با کلیک کردن چند دکمه در هر زمانی و از هر جای دنیا معاملات خود را انجام دهید.

با گسترده شدن شبکه‌های بانکی و تکنولوژی اطلاعات، پول الکترونیکی در بسیاری از کسب‌وکار‌ها جایگزین پول نقد شده است.

پول دیجیتال غیر متمرکز

پول دیجیتال غیر متمرکز یا چیزی که این روزها تحت عنوان بیت کوین شناخته می‌شود، در سال 2009  معرفی شد.

با این وجود که زمان زیادی از معرفی آن نمی گذرد اما آوازه آن بسیار به‌گوش می ‌رسد.

پول دیجیتال غیر متمرکز یا رمز ارز، یک کد رمزگذاری شده است.

پایه و اساس این پول علم رمزنگاری است و هیچ نهاد و سازمانی بر آن نظارت ندارد. این یعنی دارای ماهیت غیر متمرکز می باشد.

منظور از غیر متمرکز بودن هم همین است که بر خلاف پول واقعی هیچ نهاد و سازمانی بر آن نظارت ندارد. دارندگان ارز های دیجیتال می توانند از طریق اینترنت بدون نیاز به باز کردن حساب در بانک یا سازمان‌های واسطه، ارز خود را به حساب شخص دیگری واریز کنند.

در حالی که تمامی پول‌های قبل از بیت کوین، مانند دلار، ریال، حتی پی‌پال، یک مرکز داشتند و دارند.

اکنون تمام دنیا از طریق اینترنت به هم متصل شده‌اند؛ کامپیوترها به کمک ما آمده‌اند تا در هر زمینه‌ای بتوانیم کارآمدتر عمل کنیم. کاری را که در گذشته در چند روز انجام می‌دادیم، حالا به کمک کامپیوترها می‌توانیم در عرض چند دقیقه انجام دهیم.

همانطور که طلا برای اجداد ما کمیاب و ارزشمند بود، داشتن قدرت محاسباتی نیز برای ما بسیار ارزشمند است و بخش جدایی‌ ناپذیر زندگی ما شده است.

به دنبال پذیرش بیت کوین و پول های دیجیتال توسط عامه مردم در سراسر جهان، مقامات جهان سعی در همکاری در این فناوری را دارند.

 

تفاوت های پول کاغذی و پول دیجیتال غیرمتمرکز

در دنیای ارز دیجیتال ، کاربران بصورت ناشناس و یا نیمه ناشناس و فقط با آدرس کیف پول که حکم اطلاعات هویتی ، شماره حساب شما را دارد معاملات انجام می دهند. آدرس کیف پول تشکیل شده از حروف و اعداد می باشد. در حالیکه تمامی اطلاعات شناسایی شما در انجام تراکنش های بانکی ثبت خواهد شد.

اگر در تراکنش‌های بانکی اشتباهی صورت بگیرد، با پیگیری قانونی قابل برگشت است. اما در سیستم ارزهای دیجیتال این‌گونه نیست و پس از تأیید تراکنش دیگر نمی‌توان آن‌را بازگرداند.

از دیگر تفاوت‌های پول معمولی با ارز دیجیتال، وجود امنیت در مبادلات ارز دیجیتال است. سیستم رمزنگاری در ارز دیجیتال این شرایط را برای افراد فراهم می‌سازد که خودشان کنترل پول‌های دیجیتالشان را بر عهده بگیرند و شخص دیگری نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

ارسال پول معمولی نیز به خارج از مرزها امکان پذیر است اما این پروسه زمان بر است. اما در ارز دیجیتال این‌گونه نیست و کاربران می‌توانند در کوتاه ترین زمان ممکن آن ‌را در هر نقطه از دنیا جا‌به‌جا کنند.

اما این پول دیجیتال غیر متمرکز با پول الکترونیکی متمرکز چه تفاوت هایی دارد؟

پول الکترونیکی ستنی که به طور الکترونیک توسط بانک صادر می شد با پول های دیجیتال بدون مجوز مثل بیت کوین تفاوت هایی دارد.

اولین تفاوت در ساختار آن ها است. پول الکترونیکی متمرکز همانطور که از نام آن پیدا است، یک موسسه مالی به عنوان واسطه بر آن نظارت می کند. در حالی که ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هستند و مقررات مربوطه توسط اکثریت اعضای شبکه بزرگ آن ایجاد و بررسی می شود.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیازی به شناسایی کاربر و ارسال مدارک خاصی نیست. در حالی که برای انجام معاملات با پول الکترونیکی متمرکز باید بخشی از مدارک شناسایی خود را ارسال کنید. همچنین مردم به راحتی می توانند سرمایه دیجیتال خود را بدون مجوز و سلطه شخصی خود انتقال دهند.

همچنین یکی از مهم ترین تفاوت هایی که مزیت ارزهای دیجیتال و بیت کوین است، غیر تورمی بودن این شکل از پول دیجیتال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.