بلاکچین بیشتر از دو سال است که در رتبه نخست مبحث های محبوب علوم دیجیتال و تکنولوژی قرار دارد. اما به مرور در حال تبدیل شدن به مقوله حقیقی می‌باشد و اکنون زمانی که چندین کارکرد حقیقی از تکنولوژی بلاکچین برای همه مردم قابل لمس باشد ، فرا رسیده است.

غالبا رشد بلاکچین با رشد و همه گیری تکنولوژی اینترنت قیاس می شود. در هر دو زمینه مخالفان و موافقان مشابه ای حضور داشتند ، اما در پایان نتیجه به پیدایش عصر اطلاعات منجر شد.

قیاس اتفاقات گذشته با وضعیت فعلی می تواند این ایده را به ما بدهد تا بتوانیم پیشبینی های مشابه ای برای فناوری بلاکچین و کاربردهای مهم آن در آینده را بیان کنیم.

نکاتی در مورد وضعیت کنونی فناوری بلاکچین

۱- پیش بینی می شود که ارزش مارکت بازار تکنولوژی بلاکچین تا پایان سال ۲۰۲۱ از ۲.۳ میلیارد دلار عبور کند.

۲- بلاکچین به یکی از پر کاربرد ترین و محبوب ترین واژه های جهان مبدل گردیده ؛ هر چند که این تکنولوژی به وسیله  رمز ارز بیتکوین به شهرت رسید اما کاربرد های آن محدود به همین زمینه نشد.

۳-  طرح مفهومی هایپرلجر که توسط شرکت لینوکس دنبال می شود و حدود یکصد کمپانی بزرگ مثل IBM، جی‌پی مورگان و … در آن مشارکت می کنند ، ایده ای است که به دنبال کشف و تولید کاربردهای جدیدی برای تکنولوژی بلاکچین می گردد.

۴- بستر هایی مثل اتریوم در گسترش پلتفرم های غیرمتمرکز با بهره گیری از تکنولوژی بلاکچین و قراردادهای هوشمند اثر بسیار بزرگی در گسترش بلاکچین می گذارند.

۵- در مورد قراردادهای هوشمند باید به این نکته اشاره کرد که این مبحث ، موضوع جذاب و همچنین بسیار مهم تکنولوژی بلاکچین است. قرارداد هوشمند اتوماتیک سازی کار های خاص در پروسه تراکنش را ممکن می کند. قرارداد هوشمند را مدلی از  امکان اسکرو پنداشت که به وسیله آن ، واسطه ای با نرم افزار کاملا بر اساس زبان برنامه نویسی سالیدیتی ایفای نقش می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آموزش ترید با کارشناسان همراه باشید.

مشکلات توسعه بلاکچین در آینده

۱-  هر چند نرم افزار ها و کاربردهای تکنولوژی بلاکچین به وسیله چندین شرکت برتر جهان در حال توسعه است ، ولی آن ها هنوز در ابتدای مسیر قرار دارند. در حقیقت رابط کاربری بلاکچین هنوز مهم ترین نقطه مبهم پیش روی گسترش دهندگان و شرکت هاست.

۳- مخاطرات مرتبط با حریم خصوصی و امنیت در جهان دیجیتال حضور دارند. تنها بلاکچین و یا تکنولوژی شبیه به بلاکچین امکان حل این مشکل را دارند.

۴- ویژگی هایی مانند گواه اثبات سهام اعمال شده در پلتفرم بلاکچین ظاهرا خوب عمل می کنند ولی در عمل حقیقت این است که اعمال چنین پیش بینی های امنیتی نیاز به صرف توان محاسباتی خیلی زیادی دارد که واضحا هزینه بالایی دارد. علاوه بر این پردازش چنین تراکنش هایی در پلتفرم بلاکچین بسیار زمان بر است. در حالی که تراکنش های معمولی در سایر بستر های رایج مالی در کسری از ثانیه انجام می گردند.

پیش بینی وضعیت تکنولوژی بلاکچین در یک دهه آینده

۱- طی دهه آینده، شاید بلاکچین مرسوم نشود ولی توجهات زیادی را به سمت خود متمرکز کرده است، به همان شیوه ای که اینترنت دنیای ما را متحول کرده است.

۲- امکان دارد با وجود اینکه شرکت های کوچک فعلی به کمپانی های بسیار بزرگ مبدل شوند و حتی بعد از یک دهه نیز کارکرد هایی ارزشمند دیگری برای بلاک‌چین های عمومی منتشر و گشترش نیابد.

۳- پیاده سازی و اجرای بلاکچین های عمومی سخت و هزینه بر است. همچین دولت ها ممکن است همچنان در قبال شفاف سازی مقاومت کنند.

۴- حتی در دهه آینده نیز تصور اینکه شرکت ها برای اعمال تراکنش ها یا ذخیره و نگهداری رکورد های مالی خود از ساختار بلاکچین استفاده کنند ، سخت است .

۵- ولی بلاکچین برای استارت آپ ها زمینه جدیدی برای  گسترش می‌باشد چون استارت آپ های خیلی زیادی با بهره گیری از گسترش بلاکچین ایجاد خواهند شد. این استارت آپ ها که بر خلاف بنگاه های مشهور اجباری به تبعیت از روش های قدیمی ندارند.

پس قادر هستیم تا اینگونه نتیجه بگیریم که در دهه آینده نیز تکنولوژی بلاکچین محبوب باقی خواهد ماند و حتی امکان دارد محبوب تر شود. ولی تا آن لحظه، قطعا به بلوغ خواهد رسید. نوآوری های زیادتری در این زمینه ایجاد خواهد شد و استارت آپ ها عامل این گشترش و پیشرفت خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.