اگر تاکنون فعالیتی در بازار های ارز دیجیتال داشته و یا از علاقمندان به این حوزه بوده و اخبار آن را دنبال کرده باشید ،باید واژه ی هایپرلجر را شنیده باشید. فهم هایپر لجر به نسبت بلاکچین و بیت کوین که تاکنون به آن پرداختیم سخت تر است ولی اگر به آن علاقمند باشید شما را کاربرد های بلاکچین در صنعت یعنی کاربرد های فراتر از یک ارز آشنا می کند.

هایپرلجر چیست؟

امروزه در بازار های ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین ، پروژه های زیادی مطرح شده اند که از میان آنها بیت کوین و اتریوم بیشتر معروف و رسانه ای شده اند . اما باید بدانید بسیاری از پزوژه ها نیز وجود دارند که هرچند توجه رسانه ها را به خود جلب نکرده اند اما به دنبال اهداف شگفت انگیزی هستند. بعد از ظهور بلاکچین برای رفع  نیاز های کاربران ، هایپر لجر نیز با هدف دموکراتیک کردن فناوری بلاک چین و استاندارد سازی آن با دنیای بازار های ارز دیجیتال آغاز به کار کرد.

این فناوری توسط بنیاد لینوکس توسعه یافت. در واقع هایپرلجر به کسب و کار ها این امکان را می دهد که به جای اینکه شخصا به مشکلات رسیدگی کنند به وسیله ی  بلاکچین ، از بلاکچین های اختصاصی که برای هر حوزه ساخته شده است استفاده و مشکلات شان را بر طرف کنند .

بیناد لینوکس که به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی با ایده های زیادی در حوزه نرم افزار های متن باز ، در سال 2015 از تمام رهبران صنایع خواست فناوری بلاکچین را به صورت سازمانی گسترش دهند . او با این درخواست به دنبال ایجاد یک دفتر کل توزیع شده ی متن باز بود تا بتواند به وسیله ی آن برنامه های اختصاصی مربوط به هر حوزه ی کسب و کار ، همچنین برنامه های پشتیبانی مربوط به تراکنش ها را توسعه دهد. با این اهداف به تدریج هایپر لجر شکل گرفت. هایپر لجر در واقع قطب توسعه ی بلاک چین صنعتی است نه یک ارز دیجیتال ، بلاک چین و یا یک شرکت .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آموزش ترید با ما همراه باشید.

هایپرلجر از هیچ یک از ارز های دیجیتال پشتیبانی نمی کند. بلکه با فناوری بلاک چین  عجین شده است. بلاک چین ها این پتانسیل را دارند که نسل جدیدی از تراکنش ها را که مبتنی بر اعتماد و شفافیت است ، ایجاد کنند ، تا با تسهیل فرایند های کسب و کار به رفع محدودیت ها بپردازد .

توسعه دهندگان هایپرلجر

کمپانی لینوکس به دنبال بستری آرام برای توسعه دهندگان خود می باشد تا قادر باشند تا با همکاری یکدیگر برای تولید فریم ورک های بلاک چینی مشارکت کنند. او توانست در سال 2016 اولین گروه را برای پلتفرم خود اعلام کند و همچنین در ماه مارس همان سال 10 نفر را به عنوان اعضای جدید به گروه اضافه کرد. با همین روند امروزه هایپرلجر نزدیک به 100 عضو دارد که تقریبا تمامی این اعضا از رهبران صنایع از جمله فناوری های حمل و نقل مانند دیملر ، ایرباس و شرکت های بزرگی مانند Nokia ، SAP ، Huawei ، IBM ،samsung   و همچنین بسیاری از غول های شرکت های مالی مانند  BNP Paribas ، BBVA ، J.P. Morgan ، Deutsche Börse ، Well Fargo تشکیل شده اند .

شرکت های بزرگ مالی به وسیله ی این پلتفرم در تمام جهان با استارت آپ های مبتنی بر بلاک چین ملاقات می کنند. بسیاری از مدیران با تجربه در ارتباطات متن باز و رقابتی با صنایع های گوناگون در این پروژه حضور دارند ؛ از جمله ی این مدیران با تجربه می توان به کنسرسیوم  W3C ، آپاچی ، شرکت IBM  اشاره کرد .

این پلتفرم به دید اعضای آن تنها دانش فنی و فریم ورک نرم افزاری را ایجاد نکرده است ، بلکه به عنوان یک راه ارتباطی با تمام صنایع و توسعه دهندگان مطرح است . در اوایل ایجاد هایپر لجر چالشی برای آن ایجاد شد ، در آن زمان از مدیر وقت پروژه سوال کردند که آیا ارز دیجیتال هایپر لجر وجود خواهد داشت؟ بلندروف این گونه پاسخ داد ،هیچ گاه هایپر لجر ارز دیجیتال اختصاصی به خود را نخواهد داشت.

این حرف ، اهداف استراتژیکی هایپر لجر را برای ابداع برنامه های کاربردی بلاک چین نمایان کرد و هایپر لجر را از سایر برنامه های تامین دارایی مبتنی ساختار بلاکچین متفاوت کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.