امروزه انواع مختلفی از رمز ارز های دیجیتال وجود دارند و هرروز بر تعداد آنها در صرافی ها افزوده می شود ، اما نکته ی مهم این است که بدانیم کدام یک از این رمز ارزها آینده ی روشنی دارند و می توان از آنها برای یک سرمایه گذاری ایمن و کارآمد استفاده کرد. در این مطلب می خواهیم به بلاکچین کاردانو بپردازیم ؛ زیرا به نظر بسیاری از کارشناسان این بلاک چین آینده ی خوبی دارد .

گذشته ی کاردانو:

کاردانو در سال 2015 فعالیت خود را آغاز کرد و درسال 2017 در بازار به به سقف 10 میلیارد دلار رسید، اما تا این زمان نیز هنوز برای عموم شناخته شده نبود و نزدیک به یک سال طول کشید تا توسعه دهنندگان این بلاکچین را برای عموم جا بندازند و تمام سوالات کاربران از جمله اینکه کاردانو چیست؟ چگونه کار می کند؟ و چه ویژگی هایی دارد ، را پاسخ دهد و در نهایت در سال 2018 طی دوره عرضه اولیه توانست 63 میلیون دلار نقدینگی کسب کند. توسعه دهندگان کاردانو توانستند به روش عرضه اولیه در سه ماهه ی اول بیش از6 میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کنند.

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون از بنیانگذارن رمز ارز های اتریوم و BitShares ایجاد شد. چارلز با کمک شرکت IOHK و بنیاد Cardano و Emurgo کاردانو را تشکیل داد.

هدف از ایجاد 

هدف کاردانو ایجاد زنجیره بلاکچینی با تراکنش های بالا ، سریع و ارزان نسبت به سایر بلاکچین ها است.

بر اساس طبقه بندی اعلام شده بیت کوین و اتریوم نسل اول و دوم بلاکچین ها را تشکیل می دهند. توسعه دهندگان کاردانو از این رمز ارز به عنوان نسل سوم بلاکچین نام می برند. به همین دلیل توسعه دهندگان از کد سایر بلاکچین ها استفاده نمی کنند بلکه به صورت اختصاصی بلاکچین جدید را کد نویسی کرده اند.

همانطور که قبلا اشاره شد برخلاف دیدگاه مردم عادی کاردانو یک رمز ارز نیست، در واقع کاردانو یک زنجیره بلاکی است که به کاربران اجازه ارسال و دریافت وجه را می دهد. آدا نام رمز ارز بلاکچین کاردانو است.

شما با استفاده از بلاکچین کاردانو می توانید قرارداد هوشمند ایجاد کنید. قرارداد هوشمند در واقع به دو یا چند نفر این امکان را می دهد که بدون وجود شخص سوم با یکدیگر توافقی بر بستر بلاکچین بکنند یا در معنای دیگر توافق به گونه ای تنظیم شود که در زمانی که شرایط فراهم شد، به صورت خودکار همه ی موارد انجام شود. بر خلاف قرارداد های هوشمند اتریوم در بلاکچین کاردانو تراکنش ها و قرارداد ها به وسیله ی  یک انجمن که به طور کاملا تصادفی انتخاب شده است مورد تائید قرار می گیرد و اعضا بر صحت انجام توافق نظارت دارند.

نسل سوم بلاکچین ها

کاردانو دارای ساختاری متفاوت از سایر بلاکچین های پیش از آن است. به طور مثال بیت کوین و اتریوم تنها از یک لایه تشکیل شده اند و به همین دلیل با مشکل مقیاس پذیری روبرو هستند. اما این رمز ارز برای رفع این مشکل از دو لایه تشکیل شده است.

– لایه محاسبات که به کمک این لایه کاربران می توانند قرارداد های هوشمند منعقد کنند ولی در حال حاضر این لایه در حال طراحی است و تکمیل نشده است.

– لایه تسویه حساب که به کاربران این امکان را می دهد سکه های آدای خود را به کیف پولشان انتقال بدهند.

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو با این ویژگی دو لایه بودن مزایایی فراوانی را برای کاربران ایجاد کرده است . به این ترتیب که لایه محاسباتی بسیار کارآمد تر و منعطف تر از سایر بلاک چین ها می باشد. انعطاف پذیر بودن کاردانو باعث می شود که کاربران در نهایت می توانند تغییراتی را در قوانین ایجاد کنند. به طور مثال کاربران با توجه به قوانین مختلف کشورها می توانند دسترسی و نحوه ذخیره داده ها را تغییر دهند.

شیوه کار در کاردانو

در این رمز ارز تراکنش ها به وسیله ی Proof-of-Stake تائید می شوند. در این روش اعتبار سنج ها (افرادی که به تائید معاملات کمک می کنند) تعدادی از سکه های آدای خود را مسدود می کنند. در نهایت بعد از تائید نهایی به اعتبار سنج ها متناسب با سهامشان، مقداری آدا به عنوان پاداش داده می شود و به وسیله چند اعتبار سنج مسئله حل می شود که این باعث مصرف کمتر برق می شود.

در بلاکچین های دیگر نیز از ساز و کار Proof-of-Stake استفاده می شود. اما ممکن است اعتبارسنج ها به صورت کاملا تصادفی انتخاب نشوند؛ اما در بلاکچین کاردانو پروتکل Ouroboros  با کیفیتی بالاتر از استاندارد Proof-of-Stake ارائه شده است تا یک شانس عادلانه برای دریافت پاداش به همه داده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.