لیکوئید به زبان ساده به معنی سرعت نقد شوندگی یک دارایی می باشد ، برای مثال شما ممکن است یک شی با ارزش داشته باشید ،ممکن است با چه سرعتی بتوانید آن را به با قیمت اصلی به پول نقد تبدیل کنید؟ پس زمانی که می گوییم یک دارایی لیکوئید است یعنی میزان نقد پذیری آن بالاست.

لیکوئید بودن بازار

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره آموزش ترید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

لیکوئید بودن بازار

لیکوئیدیتی در واقع یک شاخص اندازه گیری است که نشان دهنده ی میزان سرعت تبدیل یک رمز ارز به پول است یا یک رمز ارز دیگر است .با این تعریف نقدینه بودن بازار به این معنی است که کاربران بدون دغدغه کاهش یا افزایش قیمت سرمایه ی خود را به پول نقد تبدیل می کنند .اما بالعکس در نقدینگی پایین بازار کاربران نمی توانند به سرعت دارایی های خود را تبدیل کنند و اگر بتوانند هم با قیمت اصلی آن نیست.

رمز ارز های دیجیتال سرمایه هایی هستند که میتوان میزان نقدینگی را در آن ها پر اهمیت دانست .از جمله رمز ارز هایی که در حال حاضر دارای نقدینیگی بالا هستند می توان بیت کوین ، تتر و اتریوم را نام برد .

سرمایه گذاری در بازار های غیر لیکوئید

 

سرمایه گذاری در بازار های غیر لیکوئید

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم در حال حاضر بیت کوین و اتریوم از میزان نقدینیگی بالایی برخوردار هستند یعنی میتوان به راحتی و سرعت بالا این سرمایه ها را به پول نقد  و رمز ارز دیگری تبدیل کرد .که این به دلیل معاملات میلیاردی است که روزانه انجام می شود و لیکوئید بودن این رمز ارز ها را تامین می کند. هرچند که رمز ارز هایی مانند Orbs وجود دارند که به دلیل حجم پایین معاملات روزانه باعث بر هم خوردن بازار می شوند.

نقدینگی و سلامت بازار

برای اینکه از نقدینگی بازار مطمئن شوید باید معیار های زیادی از جمله حجم معاملاتی که روزانه انجام می شود ،را بررسی کنید.در بازار هایی که انجام معاملات کوچک تاثیری در ارزش سهم ها و حجم بازار ندارند و تاثیری در خرید  و فروش های بازار نمی گذارد دارای لیکویئد بالا هستند و میتوانید به آنها اعتماد کنید.

با لیکوئید بودن بازار میتوانید مطمئن شوید که قیمت ها در این بازار ثابت بوده و با انجام معاملات بزرگ دچار نوسان نمی شود و افراد یا شرکت های خاص نمی توانند قیمت ها را در بازار تغییر دهند.

برای مثال در بازار رمز ارز بیت کوین به دلیل ثبات قیمت، در مقابل نوسانات بازار مقاومت می کند و با شکل گیری یک شاخص قیمت می توان تجزیه و تحلیل های مطمئنی انجام داد.

لیکوئید شدن کاربران در بازار

 

لیکوئید شدن کاربران در بازار

لیکوئید شدن کاربر در بازار برخلاف معنی مثبتی که در اصطلاح آن گنجانده شده است ، معنی خوبی را نمی دهد. اگر یک کاربر لیکوئید شود یعنی بخش اعظمی از دارایی های خود را از دست داده و صرافی سرمایه ی او را به حساب خود انتقال می دهد. در اصطلاح به این عمل مارجین می گویند.

اما عاملی که باعث این اتفاق بد می شود این است که کاربران با پیش بینی های غلطی که بر روی روند بازار دارند یا استفاده از معاملات مارجین این سرنوشت را برای خود رقم می زنند.

انتخاب صرافی دیجیتال با در نظر گرفتن لیکویئد بودن

در انتخاب یک صرافی مطمئن باید به ویژگی هایی از جمله : تعداد سفارشات خرید و فروش، توانایی صرافی در تامین نقدینگی، معتبر بودن صرافی دقت کرد. این ویژگی ها باعث لیکوئید شدن یک صرافی می شود.

برای بررسی میزان لیکوئید بودن یک صرافی می توانید به صفحه ی معاملات آن بروید و میزان تقاضای خرید و فروش آن را ببینید. صرافی های لیکوئید در بین کاربران از اعتبار بالایی برخوردار هستند و سرعت معاملات در آنها بیشتر است.

جلوگیری از لیکوئید شدن سرمایه ها در بازار

 

جلوگیری از لیکوئید شدن سرمایه ها در بازار

اگر در بازار های سرمایه ، دارایی های شما لیکوئید شود صرافی ها برای جبران خسارتی که به آنها وارد شده است، مقدار اولیه سرمایه ی شما را ضبط کرده و به حساب خود انتقال می دهند.

اگر شما یک تریدر حرفه ای هستید می توانید با قبول ریسک ،در معاملات مارجین  سود بالایی کسب کنید. همانطور که اشاره کردیم این معاملات به هیچ عنوان به تریدر های مبتدی پیشنهاد نمی شود. آنها با کوچکترین سهل انگاری تمام سرمایه ی خود را از دست می دهند و هیچ راهی برای جبران آن وجود ندارد .

در مورد تریدر های حرفه ای نیز پیشنهاد می شود اگر به پیش بینی های خود کاملا اطمینان و باور دارید از معاملات مارجین استفاده کنید . همچنین از میزان سرمایه ای استفاده کنید که در صورت از دست دادن، خسارت جبران ناپذیری به شما وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *